62598655

سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد که به‌ دلیل عدم دریافت کمک‌های بهداشتی لازم، روزانه ۲۴ مادر در افغانستان جان خود را از دست می‌دهند.

به نقل از آناتولی، سازمان جهانی بهداشت در گزارش اخیر خود در مورد وضعیت سلامت مادران در افغانستان هشدار داد: روزانه حدود ۲۴ مادر به دلایل قابل پیشگیری جان خود را از دست می‌دهند و این آمار نگران‌کننده، مستقیما ناشی از عدم دریافت کمک‌های بهداشتی لازم توسط این مادران است.

این مشکل با کمبود بودجه تشدید شده است و رسیدگی سریع به این چالش‌ها ضروری است.

این سازمان افزود: پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه کمبود بودجه فعلی، این آمار به طرز چشمگیری افزایش یابد.

سازمان جهانی بهداشت در مورد نظام بهداشتی آسیب‌دیده در این کشور هشدار داده و تاکید کرد که میلیون‌ها نفر به‌ دلیل ناامنی غذایی و سوء‌تغذیه با خطرات جدی بیماری‌های عفونی، شیوع بیماری و خشکسالی روبرو هستند.

این نهاد همچنین خواستار افزایش سرمایه‌گذاری در ارائه خدمات بهداشتی در افغانستان شده و اعلام کرد: به ۱۲۵ میلیون دلار بودجه اضافی برای ادامه تامین نیازهای بهداشتی اولیه تا باقیمانده سال جاری میلادی (۲۰۲۳) نیاز است و ادامه کمبود بودجه در نظام مراقبت‌های بهداشتی افغانستان عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، پس از دهه‌ها بی‌ثباتی و ادامه خشکسالی شدید و بلایای طبیعی، افغانستان در حال حاضر با یک بحران طولانی‌مدت بشردوستانه مواجه است و میلیون‌ها نفر با فقر یا عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و غذا زندگی می‌کنند و این شرایط، مردم این کشور را در معرض خطر شدید سوءتغذیه و شیوع بیماری قرار می‌دهد.