1246938 511

عرق نعنا و روش تهیه آن در منزل یکی از کارهای بسیار آسانی است که نیار به دستگاه خاصی ندارد و شما به راحتی می توانید در منزل عرق نعنا بگیرید و همیشه داشته باشید. عرق نعنا حاوی عصاره نعنا می باشد و برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است ولی دقت کنید از نعنا تازه و خوش عطر استفاده کنید و حتما مزه تندی داشته باشید تا عرق نعنای با کیفیتی داشته باشید.

نعنا از خانواده گیاهان معطر می باشد و به صورت بومی در اروپا و آسیا می روید این گیاه در صنعت لوازم بهداشتی مانند خمیر دندان و خوشبو کننده ها نیز بسیار پرکاربرد است.

اما مهم ترین خواص عرق نعنا در بهبود فرآیند گوارش است که با فعال کردن غدد بزاقی در دهان و تحریک آنزیم گوارشی به هضم آن کمک می کند، اما عرق نعنا برای کاهش وزن نیز بسیار مناسب است و همچنین برای درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی نیز مفید است و هزاران خواص خوب که شما به راحتی با خوردن کمی عرق نعنا می توانید بدست بیاورید.

مواد لازم برای تهیه عرق نعنا خانگی

  • نعنا تازه ۲ کیلوگرم
  • آب و یخ به مقدار لازم

طرز تهیه عرق نعنا

طرز تهیه عرق نعنا خانگی با قابلمه به روش سنتی

مرحله اول: آماده سازی نعناابتدا نعنا ها را پاک کنید و خوب بشورید شما به دلخواه می توانید نعنا را همراه با ساقه استفاده کنید و نیازی نیست پاک کنید به دلخواه یکی از روش ها را انتخاب و بعد از شستن نعنا اجازه دهید تا خشک شود.

 

 

مرحله دوم: افزون آب به نعنا

ابتدا نعنا ها را داخل یک قابلمه بزرگ و گود بریزید و روی آن آب بریزید تا روی نعنا ها را بگیرید حالا یک سه پایه و یا یک موزاییک و یا جسم سنگین روی نعنا ها قرار دهید تا هم نعناها در حال جوش بالا نیاید و هم بتوانید کاسه یا سینی را روی آن قرار دهید.

 

مرحله سوم: جوشاندن مواد

حالا یک کاسه یا سینی روی آن سه پایه یا موزاییک قرار دهید کاسه باید بالاتر از سطح نعنا ها باشد و در مرکز قابلمه قرار بگیرد درب قابلمه را به طوری بگذارید تا پشت آن رو به داخل قابلمه باشد یعنی در قابلمه را برعکس روی قابلمه قرار دهید اگر نیاز بود دستگیره روی قابلمه را در بیاورید.

مرحله چهارم: عصاره گیری

حالا درب قابلمه را بگذارید و ابتدا حرارت را زیاد کنید تا به جوش بیاد سپس کم کنید و یک یخ بزرگ روی درب قابلمه قرار دهید و برای ۶ ساعت اجازه دهید تا عصاره گیری تمام شود حالا درب قابلمه را باز کنید آب که داخل کاسه جمع شده همان عرق نعنا می باشد اگر قابلمه و حجم مواد شما کم است حتما بعد از چند ساعت چک کنید تا کاسه پر نشود.

مرحله پنجم: تهیه عرق نعنا

بعد از اینکه عرق نعنا آماده شده آن را به آرامی از قابلمه خارج کنید و بعد از چند ساعت که کاملا خنک شد در ظرف شیشه ای ریخته و در یخچال نگهداری کنید. 

نکات کلیدی در تهیه عرق نعنا در خانه

  1. اصلا عرق نعنا را در ظرف پلاستیکی نریزید.

  2. حتما درب قابلمه باید روی قابلمه فیکس و چفت باشد تا بخار خارج نشود.

  3. اگر یخ تمام شد و ذوب شد آب روی آن را بردارید و مجدد یخ قرار دهید این کار باعث می شود عرق نعنا بعد از جوشیدن به هوای سرد قابلمه بخورد و داخل کاسه جمع شود.

منبع: پارسی دی