عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مسخ‌شدگی و جنسی‌زدگی دومین نوع خشونت علیه زنان است؛ در این نوع خشونت که نوعی خشونت مدرن تلقی می‌شود و از دستاوردهای نظام سلطه است؛ زنان مسخ‌شده و جنسی‌زده می‌پذیرند و می‌‌پسندند که فقط ابزار جنسی باشند!

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر جمیله علم‌الهدی، رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری در نشست رونمایی از کتاب «جنسی‌زدگی و خودشی‌ءانگاری در زنان» اظهار کرد: خشونت علیه زنان ایرانی همچون اغلب زنان جهان شامل سه نوع خشونت رایج  است؛ نگاه غالبی که زنان را نه انسان بلکه یک ابزار یعنی ابزار بهره‌کشی جنسی می‌بیند، یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع خشونت علیه زنان است.

وی مسخ‌شدگی و جنسی‌زدگی را دومین نوع خشونت علیه زنان دانست و اضافه کرد: در این نوع خشونت که بی‌سابقه بوده و نوعی خشونت مدرن تلقی می‌شود و از دستاوردهای نظام سلطه است؛ زنان مسخ‌شده و جنسی‌زده، می‌پذیرند و می‌‌پسندند که فقط ابزار جنسی باشند؛ آنها همه جنبه‌های انسانی خود را فراموش می‌کنند و در سرنوشت خویش جز ابزار جنسی بودن چیزی نمی‌بینند و همه آرزوهایشان به رابطه جنسی ختم می‌شود.

علم‌الهدی سومین نوع از خشونت علیه زنان را خشونت جنسی دانست و تصریح کرد: در این شکل از خشونت، زنان در روابط آزاد خودخواسته، دچار بهره‌کشی و خشونت جنسی و به قتل و خودکشی مبتلا می‌شوند.

رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری، علاوه بر این سه نوع خشونت که در همه جوامع تا حدی رواج دارد، زنان ایرانی را قربانی نوع چهارم از خشونت دانست و افزود: زنان ایرانی علاوه بر انواع سه‌گانه خشونت، دچار یک نوع خشونت خاص نیز هستند چرا که  از یک جهت دیگر با نگاه ابزاری به‌عنوان ابزار توسعه استعمار دیده می‌شوند.

وی ادامه داد: در زمان رضاخان با حذف حجاب و تحمیل آزادی‌های جنسی، ماشین مدرنیزاسیون در ایران به‌راه افتاد یعنی در آن زمان زنان ایرانی به‌عنوان پیشقراولان تحمیل مدرنیته در نظر گرفته شدند.

علم‌الهدی این رویکرد خشونت‌زا علیه زنان ایرانی را همچنان در جریان دانسته با اشاره به ماجرای قتل "رومینا"  خاطرنشان کرد: امروزه نظام سلطه با کمک بازار سکس، ابتدا زنان را به ابزار جنسی تبدیل می‌کند و سپس با کمک امپراطوری رسانه‌ای خود قربانیان خشونت جنسی مثل "رومینا" را به‌عنوان ابزاری برای سرکوب یک ملت مورد استفاده قرار می‌دهد.

وی با ستایش از نقش زنان در انقلاب تمدنی ایران و با انتقاد از هیجان‌زدگی فضای رسانه‌ای کشور، تحلیل‌های علمی و  جریان‌شناسی تاریخی در حوزه زنان را لازم دانست و گفت: در این موقعیت برای مقابله با این شکل خاص و پیچیده از خشونت علیه زنان به مشارکت و بصیرت بیش از همیشه نیاز داریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین یادآور شد: وقت آن است که زنان ایرانی مسئولیت تاریخی خود را درک کنند و اجازه ندهند این نگاه ابزاری توسعه پیدا کند؛ باید زنان ایرانی پیشرو باشند و علیه خشونت تمدنی غرب، قیام کنند.

لازم به ذکر است آیین رونمایی از کتاب «جنسی‌زدگی و خودشی‌ءانگاری در زنان» با حضور آیت‌الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان و دکتر جمیله علم‌الهدی، مدیر هیئت اندیشه‌ورز خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی به‌صورت مجازی برگزار شد و در این نشست دکتر حکیمه سقای بی‌ریا، استادیار دانشگاه تهران و دکتر زهرا داورپناه، عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده قم نیز سخنرانی کردند.