157148505

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن ۹ اوت (۱۹ مرداد) روز جهانی مردم بومی اعلام کرد: کووید۱۹ تأثیر مخربی بر بیش از ۴۷۶ میلیون مردم بومی در سراسر جهان داشته است.

به گزارش ایرنا از دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران، آنتونیو گوترش روز یکشنبه به مناسبت روز بین المللی مردم بومی جهان با یادآوری اینکه در طول تاریخ، مردم بومی توسط بیماری هایی نشات گرفته از جاهای دیگر از بین رفته اند که هیچ مصونیتی در برابر آن ها نداشتند، اظهار داشت: برای کشورها بسیار مهم است که منابع را برای پاسخگویی به نیازهایشان، گرامیداشت مشارکت ها و احترام به حقوق مسلم خود، نظم ببخشند.

وی در ادامه پیام خود، با بیان اینکه کووید۱۹ تأثیر مخربی بر بیش از ۴۷۶ میلیون مردم بومی در سراسر جهان داشته است، یادآور شد: پیش از همه گیری فعلی، مردم بومی از قبل با نابرابری های ریشه دار، ننگ و تبعیض روبرو شده بودند. دسترسی نامناسب به مراقبت های بهداشتی، آب تمیز و دفع بهداشتی فاضلاب آسیب پذیری آنان را افزایش می دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: مردم بومی در درجه نخست در مشاغل سنتی و اقتصادهای معیشتی یا در بخش غیر رسمی کار می کنند. همه این ها به شدت تحت تأثیر این همه گیری قرار گرفته اند.

وی در مورد زنان هم نوشت: زنان بومی که غالباً تامین کننده اصلی غذا و تغذیه خانواده های خود هستند، با تعطیل شدن بازارهای صنایع دستی، تولید و کالاهای دیگر به ویژه تحت فشار قرار گرفته اند. گوترش در مورد کودکان هم یادآور شد: همچنین باید با فوریت به مشکلات کودکان بومی بپردازیم که دسترسی به فرصت های یادگیری مجازی ندارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اعلام اینکه در سرتاسر جهان، مردم بومی در صف نخست اقدامات دشوار زیست محیطی و اقلیمی بوده اند،   خاطرنشان کرد: لغو اجرای اقدامات حفاظت از محیط زیست در طول این بحران، موجب افزایش دست درازی معدن چیان و چوب بران غیرقانونی به سرزمین های مردم بومی شده است. بسیاری از افراد بومی قربانی تهدیدها و خشونت ها شده اند و بسیاری نیز جان خود را از دست داده اند.

وی با تاکید بر اینکه در رویارویی با چنین تهدیداتی، مردم بومی تاب آوری فوق العاده ای نشان داده اند، تصریح کرد: جوامع بومی با استقلال برای مدیریت زمین ها، قلمرو و منابع خود، امنیت غذا و مراقبت را از طریق محصولات و طب سنتی تضمین کرده اند. مردم «کارن» در تایلند آیین باستانی خود «Kroh Yee»  «کروه یی» یا بسته شدن روستا را برای مقابله با همه گیری، احیا کرده اند. چنین راهکارهایی در سایر کشورهای آسیا و آمریکای لاتین اعمال شده است که جوامع، مناطق خود را برای جلوگیری از ورود افراد می بندند.

گوترش یادآور شد: تحقق حقوق افراد بومی به معنای اطمینان از مشارکت و سهیم شدن آنان در پاسخ و راهکارهای بهبودی از کووید۱۹ است. باید با مردم بومی در تلاش ها برای بازسازی مستحکم تر و بهبودی پس از بحران، مشورت شود.

وی تاکید کرد: از ابتدای همه گیری جهانی، کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد تلاش کرده اند تا از حقوق مردم بومی حمایت کنند. ما برای حفاظت ازسلامتی و ایمنی و تامین دسترسی به حمایت اجتماعی و فرصت های اقتصادی، کمک کرده ایم. نظام ملل متحد به تحقق اعلامیه ملل متحد درباره حقوق افراد بومی  و تقویت تاب آوری آنان، متعهد باقی می ماند.