Dfg

یک جامعه‌شناس گفت: بعضی قوانین رسمی کشور و همچنین برخی نهادهای سنتی و عرفی هنوز از سیستم مردسالاری در مقابل زنان حمایت می کنند و حاضر نیستند سطح آگاهی و انتظارات زنان را بشناسند و خواسته های آنها را برآورده کنند.

خالد توکلی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: سالهاست فعالان مدنی و سیاسی به شکل جدی برای پیشگیری و کاهش برخی آسیب‌های اجتماعی از جمله  از خودکشی زنان در استان‌های مختلف از جمله کردستان و ارتقای آگاهی آنان در درک مسائل اجتماعی  فعالیت می‌کنند، حتی در مواردی توانستند تغییراتی را هم در این حیطه منجر شوند اما برای رسیدن به جایگاه مطلوب هنوز فاصله بسیار است.

آمار بالای طلاق در مناطق کردنشین

توکلی با بیان اینکه  در  سال‌‌های اخیر تنش و خشونت علیه زنان در مناطق کردنشین بیشتر شده، افزود : به طور مثال آمار طلاق بسیار بالا رفته اما در مقابل قوانین مردسالار هم همچنان به قوت خودش باقی است. اگرچه رسانه‌های جمعی ونهادهای مدنی مربوط به زنان برای بالابردن سطح آگاهی زنان تلاش می‌کنند اما تا زمانی که قوانین تغییر نکند شاهد اتفاق چشمگیری در این خصوص نخواهیم بود.  این جامعه شناس ادامه داد: بیکاری و فقر و تورم هم که مزید بر علت است و به افزایش آسیب‌های اجتماعی زنان دامن می زند.

قتل‌های ناموسی که رسانه‌ای نمی‌شود

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع قتل های ناموسی در مناطق کردنشین نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از این نوع خشونت‌ها  در استان  رخ می‌دهد که نه تنها رسانه‌ای نمی شود بلکه فشار اجتماعی باعث می‌شود که به نوعی دیگری جلوه یابد در صورتی که بسیاری از خودکشی ها به  مسائل ناموسی مربوط است اما در رسانه‌ها جور دیگری منعکس می شود.

توکلی همچنین به 5 مورد خودکشی که اخیرا در استان‌های غربی کشور طی چند روز گذشته رخ داد  اشاره کرد و گفت: این خودکشی ها نیز مانند موارد قبل به نوعی اعتراض به وضعیت موجود زنان این مناطق است  که وقتی همه راه‌ها را به روی خود بسته می‌بینند از روی استیصال به خودکشی و یا خودسوزی روی می‌آورند.

وی در پایان به نحوه خودکشی افراد در مناطق غربی اشاره کرد و افزود: در کردستان بیشتر خودشان را حلق آویز می کنند اما در ایلام بیشتر خودسوزی رواج دارد و در برخی موارد هم قرص مصرف می کنند.