30

 

چهل و نهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران صبح امروز (96/4/31) به ریاست استاندار و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، ربیع فلاح جلودار در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با بیان این که ترویج کتابخوانی در شمار مهم ترین رسالت های فرهنگی و تبلیغی است که باید در برنامه های دستگاه های مسئول جایگاه ویژه ای داشته باشد، یاد آور شد: باید با نوآوری و ارایه ایده های خلاق و نافذ، زمینه ترویج موثر کتاب و کتابخوانی در جامعه را فراهم آورد.

وی با اشاره به نوآوری های فرهنگی و تبلیغی کتابخانه های عمومی استان، اظهار داشت: نوآوری های تبلیغی در افزایش سرانه کتابخوانی ضروری و شایسته تقدیر است و این روند باید ادامه یابد.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر این که در برابر اوقاتی که آحاد مختلف جامعه از جمله جوانان در فضاهای مجازی صرف می کنند، لازم است برنامه های کتاب محور تهیه شود، گفت: از فضای مجازی نیز می توان برای ترویج فرهنگ کتابخوانی بهره برد.

استاندار بر تشویق و ترغیب کارکنان دولت بر امر کتابخوانی تاکید کرد، و افزود: کتاب در سبد خانواده باید حضور داشته باشد.

فلاح جلودار در ادامه، آموزش و پرورش را یکی از مهم ترین کانون های ترویج کتاب و کتابخوانی دانست و بر بهره گیری از این ظرفیت در گسترش فرهنگ کتابخوانی تاکید نمود.

در ابتدای این جلسه آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران پس از بررسی روند اجرای مصوبات قبلی جلسه انجمن، در تشریح طرح جدید «مطالعه با طعم تابستان» که با همکاری سازمان بسیج سازندگی استان و در قالب اردوهای جهادی انجام می شود، گفت: در راستای تحقق عدالت مطالعاتی و ایجاد فضای مطالعه برای افرادی که در مناطق محروم به کتاب و کتابخانه دسترسی ندارند، طرح «مطالعه با طعم تابستان» را آماده کرده ایم که طی آن کتابداران با همراهی بسیجیان اردوهای جهادی در روستاهای مناطق محروم و میان مردم حتی بر سر زمین های کشاورزی حاضر می شوند و کتاب های مرتبطی را به آنها معرفی و برای آنها می خوانند و به آنها هدیه می دهند.

وی با اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی که با محوریت 6 کتاب پیرامون سیره و زندگی امام رضا(ع) در استان برگزار شد، اظهار داشت: حدود 50 هزار نفر در استان در این جشنواره شرکت کردند که اتفاق مهم فرهنگی و نشان دهنده شور و اشتیاق مردم به کتابخوانی بوده است و مطمئن هستیم اگر شیوه های صحیح اتخاذ گردد، اقبال مردم به کتابخوانی هم افزایش خواهد یافت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران افزود: بیش از 30 هزار نفر در مسابقات مکتوب و حدود 20 هزار نفر نیز در بخش آنلاین این جشنواره شرکت کردند و این حضور چشمگیر در فضای مجازی برای شرکت در جشنواره کتابخوانی، مانور خوبی برای استفاده از فضای مجازی برای کتابخوانی و تبلیغ آن بوده است.

ولی پور با بیان اینکه طرح عضویت کارکنان دولت و خانواده هایشان در کتابخانه های عمومی را در دستور کار داریم، بیان داشت: عضویت در کتابخانه های عمومی، شاخص مهم میزان فرهنگی بودن جامعه است که امیدواریم با تحقق این طرح، گام مهمی در فرهنگ سازی مطالعاتی و تبلیغ کتابخوانی در جامعه برداریم.

در ادامه عیسی قاسمی طوسی مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری، حبیب حسین زادگان مدیرکل ورزش و جوانان و عباس زارع معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از برنامه ها و اقدامات فرهنگی و تبلیغی اداره کل کتابخانه های عمومی، خواستار همکاری بیشتر و نزدیک تر دستگاه های فرهنگی استان برای همپوشانی و افزایش گستره اجرای این طرح ها شدند.

همچنین ایرج ولی پور مدیرکل برنامه ریزی و بودجه سازمان برنامه و بودجه استان در این جلسه اعلام کرد: برای تکمیل 42 پروژه کتابخانه ای استان در سال 96 بیش از 5 میلیارد تومان در کمیته برنامه ریزی شهرستان ها در نظر گرفته شد.

گفتنی است در پایان این جلسه از شهرداران هچیرود، ایزدشهر و شیرود بعنوان شهردار فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی با اهدا لوح تقدیر تجلیل شد.