57355888

 

به گزارش ایسنا، علی اصغر میرزایی در حاشیه بازدید خبرنگاران از مرکز نگهداری معتادان قاجارخیل ساری اظهار کرد: 402 معتاد بی‌خانمان مازندران در کمپ قاجار خیل ساری نگهداری می شوند.

وی با بیان اینکه تنها مرکز نگهداری معتادین متجاهر در استان در قاجارخیل ساری است، تصریح کرد: دو مرکز خصوصی در بابل و تنکابن قرار داشته و بانوان‌ معتاد به آنجا ارجاع داده می شوند و طبق تبصره ۲ قانون هزینه های کمپ های بانوان پرداخت می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران افزود: این کمپ از محل ماده 16 که ترک اعتیاد در آن رایگان و اجباری است تامین هزینه می شود، به طور عمده محل نگهدای معتادان متجاهر است.

میرزایی تصریح کرد: 130 نفر از این معتادان در پی سرمای کم‌سابقه گذشته از مناطق مختلف استان جمع‌آوری و به این کمپ منتقل شدند و ظرفیت اصلی ۱۲۰ نفر است اما در ایامی که گردشگر زیاد است این ظرفیت به ۲۰۰ نفر افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه دستگاه علوم‌ پزشکی و بهزیستی کارهای مشاوره ای را انجام و فنی حرفه ای در حوزه کار آموزی فعالیت کرده و به این افراد مدرک مهارت آموزی اعطا می شود، گفت: اعطای تسهیلات ۴ درصدی و معرفی به کمیته امداد به منظور ایجاد شغل برای این قشر انجام می شود. پس از اتمام دوره بهبود افراد معتاد رها نشده و پیگیری از سوی خانواده های این افراد صورت می گیرد.

میرزایی با اشاره به اینکه ستاد مبارزه دستگاه تخصصی برای مردم ‌نیست و مدیریت و نگهداری باید به اداره کل بهزیستی واگذار شود، گفت: در مرکز ماده ۱۶ پس از دستگیری، پزشکان غربالگری را انجام  و ادامه فعالیت در این‌ مرکز پس از سم زدایی، درمان آغاز می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران ادامه داد: پخت نان، کاشت سبزی، کارگاه تولید قارچ برای مصارف خوراکی خود و همچنین کارگاه بلوک زنی برای فعالیت آنها در نظر گرفته شده که مشغول فعالیت و کارآموزی می شوند. ۳۶ نفر در آموزش فنی حرفه ای پرورش قارچ، ۱۸ نفر بلوک زنی ، ۵۵ نفر خیاطی، ۱۶ نفر آرایشگاهی فعال بوده و ۲۱ نفر پرسنل نیز مشغول فعالیت هستند. ۲۰۹ نفر در حال حاضر در این‌ مرکز حضور دارند که ۵۵ نفر متادون و بقیه بدون‌ مصرف هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران گفت: آمار پذیرش تمامی بیماران از تیرماه سال 93 تا امروز 4 هزار و 191 نفر بوده که از این تعداد ۳۱  نفر بهبود یافته و ۶۰۸ نفر دوبار معرفی شده و ۳۳۱ نفر بیمار به بیمارستان منتقل شدند.

میرزایی گفت: تعداد بیمارانی که در حوزه فنی حرفه ای آموزش دیدند هزار و 41 نفر بوده و سرانه هزینه ها روزانه ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان  که ۷۰ درصد هزینه تغذیه و ۳۰ درصد هزینه پشتیبانی است.

وی از فعالیت 70 کمپ ترک اعتیاد در مازندران خبر داد و خاطرنشان کرد: اگرچه مازندران در جمع 10 استان پرخطر به لحاظ تعداد افراد معتاد و پدیده اعتیاد قرار ندارد اما برای جلوگیری از این پدیده شوم همه دستگاه‌های اجرایی و مردم باید ورودی جدی‌تر داشته باشند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران تصریح کرد: مازندران به علت گردشگرپذیری، به‌ویژه در شهرهای ساحلی با خطر روزافزون اعتیاد و توزیع مواد مخدر رو به رو است و مقابله با این وضعیت نیازمند تلاش همگانی است.

میرزایی کاهش 5 درصدی اعتیاد و 10 درصدی ماندگاری ترک اعتیاد را از تکالیف تعریف شده در برنامه ششم توسعه دانست و گفت: دولت در چارچوب این برنامه تدابیر خوبی برای مقابله با اعتیاد اندیشیده است.