Photo 20170617 125912

چهل و هشتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان به ریاست استاندار و با حضور اعضا صبح روز شنبه 96/3/27 در استانداری مازندران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران در این جلسه با بیان اینکه بایستی برای اقدامات ماندگار و اثرگذار فرهنگی بویژه در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی با اساتید و صاحب نظران مشورت شود، اظهار داشت: باید با همبستگی و اتحاد دستگاه های فرهنگی، شور و هیجان کتابخوانی را در استان مازندران افزایش دهیم.

وی ادامه داد: امروز هر چند با گسترش فضای مجازی دسترسی به انواع اطلاعات فراهم شده است اما کتاب به عنوان منبع قوی و قابل اعتماد آگاهی بخشی باید مورد توجه قرار بگیرد.

ربیع فلاح افزود: امروز که جامعه گرفتار برخی آسیب های اجتماعی مضر شده است می بایست با کتابخوانی و با ابزار آگاهی سازی زمینه کاهش آسیب ها را فراهم آورد.

استاندار مازندران همچنین با اشاره به تعدد پروژه های کتابخانه های نیمه تمام در استان افزود: تیم های کارشناسی متشکل از نیروهای کتابخانه های عمومی و سازمان مدیریت می بایست از روند ساخت این پروژه ها بازدید بکنند و چگونگی اتمام آن با تجمیع سرمایه در مدت زمان کوتاه را مورد بررسی قرار دهند.

استاندار مازندران گفت: با تایید این تیم ها کتابخانه های نیمه تمام واگذار می شود تا توسط بخش خصوصی و خیران تکمیل شود.

وی اضافه کرد: مازندران از لحاظ فضای کتابخانه ای با آنچه که باید باشد فاصله بسیاری دارد و اکنون اعضای کتابخوان با کمبود فضا در محیط کتابخانه ها مواجه هستند.

وی از مدارس به عنوان پایگاه مهم و حساس برای ترویج کتابخوانی نام برد و افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی با همکاری آموزش و پرورش تلاش کند تا از ظرفیت کتابخانه های مدارس استفاده نماید .

استاندار مازندران با اشاره به افزایش 3 برابری اعتبارات عمرانی بخش کتابخانه های عمومی در سال جاری گفت: با وجود رشد سه برابری این اعتبارات به دلیل تعداد پروژه های نیمه تمام زیاد در این بخش باید هم در زمینه واگذاری طرح های نیمه تمام و هم بهره گیری از ظرفیت خیرین برنامه ریزی مناسب صورت گیرد .

در این جلسه مدیر کل کتابخانه های مازندران نیز گزارشی در مورد فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در این حوزه ارائه نمود و از برنامه ریزی برای اجرای 1500 برنامه فرهنگی در حوزه کتابخانه های عمومی در سال96 خبر داد.

آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به سامانه‌ ثبت منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی گفت: مدلی از این سامانه در اختیار آموزش و پرورش استان قرار گرفت که پس از طراحی و اتمام ثبت کتاب‌های مدارس در آن، وجین کردن کتاب‌های موجود در مدارس نیز از سوی اداره کل کتابخانه‌های استان انحام خواهد شد.

ولی‌پور افزود: در استان مازندران ۳۹ پروژه نیمه‌کاره با 25 هزار متر مربع زیربنا وجود دارد که برای تکمیل آن به 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و بدون کمک خیرین تکمیل این پروژه ها با توجه به نیاز مبرم موجود غیر ممکن است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران ضمن تأکید بر پرداخت حق‌السهم کتاخانه‌ها از سوی شهرداری‌های استان گفت: با این وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نیمه کاره بسیار کند خواهد بود.

ولی‌پور با اشاره به اینکه مازندران هنوز کتابخانه مرکزی ندارد، گفت: علی‌رغم همه پیگیری ها و تلاش هایی که صورت گرفته اما پروژه کتابخانه مرکزی تاکنون پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی داشته است.

وی افزود: تلاش ما بر این بوده است که همه اقشار جامعه مخاطب برنامه های کتاب محور ما باشند و برای برقراری عدالت مطالعاتی برنامه ریزی داشته ایم و این روش را تا فراگیر شدن شور کتابخوانی در میان همه مردم ادامه خواهیم داد.