مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران از تلاش شهرداری برای احیای هفت رود دره در تهران خبر داد و گفت: تغییر گونه‌های گیاهی تهران در دستور کار شهرداری است.

به گزارش ایسنا، علی محمد مختاری صبح امروز با حضور در تهران گردی مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه احیای روددره‌ها در زمان کرباسچی در دستور کار قرار گرفت، گفت: در حال حاضر تهران هفت روددره دارد که سعی در احیای آنها و استفاده بهینه از آنها داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پروژه کمربندی سبز حاشیه تهران را در دستور کار قرار دادیم، گفت: این طرح برای سال 59 بود اما به دلیل برخی مشکلات از سال 72 در دستور کار قرار گرفت؛ البته دیر بود، چرا که ساخت و سازهای بی رویه را در دامنه‌های البرز شاهد هستیم که صدمات زیادی را وارد کرده است. با این حال این کمربندی حاشیه، علاوه بر اینکه باعث بهبود وضعیت هوا شده، ساخت و سازهای افسارگسیخته نیز افزایش نیافته است.

مختاری با بیان اینکه متأسفانه موازی کاری در شهرداری برای ساماندهی روددره‌ها وجود دارد، تصریح کرد: به عنوان مثال هم معاونت فنی و هم سازمان بوستان‌ها به طور موازی، کار را شروع کرده‌اند، اما امیدواریم با تداوم حمایت‌های شورای شهر در این دوره، وضعیت روددره‌ها تثبیت شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل استفاده از پساب وجود دارد، گفت: در حال حاضر فاضلاب در داخل لوله‌ها می‌رود و به زمین جذب نمی‌شود و این در حالیست که سطح آب چاه‌های زیرزمینی کاهش یافته و طراحی برخی روددره‌ها نیز درست نبوده، چرا که با بتن پر شدند اما این که مسیر آب و کانال را با بتن پر ساماندهی تیست و یکی دیگر از مشکلات ما مترو است که تمام قنات‌ها همچون چشمه علی را خشک کرده است و باید فکری به حال آن اندیشید.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با بیان اینکه 100 درصد آب مورد استفاده برای فضای سبز غیرشرب است، تصریح کرد: بازچرخابی آب در دستور کار قرار دارد و با آبفا نیز جلسات زیادی برگزار شده اما مسئله این است که باید این موضوع در دستور جدی قرار گیرد؛ چرا که درحال حاضر منابع ذخیره آب در مناطق داریم، اما بعد از این قطعا با مشکل روبه رو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه تغییر گونه‌های گیاهی تهران در دستور کار قرار دارد، گفت: باید به سمت کاشت گونه‌های کم مصرف، مقاوم به کم آبی و ... در تهران برویم.

مختاری با بیان اینکه کاشت چمن در تهران ممنوع شده است، افزود: به مناطق ابلاغ کرده‌ایم که سطح فضای سبز را با درخت و درختچه‌های پوششی بپوشانند نه اینکه از چمنی که هر روز باید به آن آب داد استفاده کنند.

وی با بیان اینکه گیاهان بومی تهران به چرخه کاشت باز می‌گردند، گفت: هویت طبیعی تهران و تنوع بومی گیاهی به تهران بر می‌گردد.

مختاری با بیان اینکه عنوان کردیم که از این پس نباید سطح پیاده روها با بتن فرش شود، ادامه داد: از سنگ فرش و آجر که رطوبت را به زمین منتقل می‌کند استفاده خواهد شد. همچنین مردم انتقاداتی نیز در مورد نحوه آبیاری داشتند اما باید بگویم که زمان آبیاری گیاهان از 6 عصر تا 6 صبح است.

وی با بیان اینکه 60 تا 65 درصد آبیاری درختان قطره‌ای است، گفت: سعی داریم که این پوشش آبیاری قطره‌ای را تا 100 درصد برسانیم.