Fg

سومین جلسه شورای اداری روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان های مازندران به ریاست مدیرکل و با حضور معاونین و برخی کارکنان ستادی در نوشهر برگزار شد.
آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این نشست با بیان اینکه با تلاش مجموعه کارکنان، سرانه شاخص های کتابخانه ای در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد همراه بوده است، از رشد ۱۴ درصدی شاخص «امانت کتاب» خبر داد و اظهار داشت: این شاخص از آنجائیکه ارتباط مستقیم با میزان مطالعه و پژوهش مردم دارد، بسیار مهم و قابل اعتنا است.

وی افزود: اگر همکاران ما در شهرستان ها بتوانند برنامه های کتاب محور خود را بر اساس فرهنگ بومی و موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های انسانی آن شهرستان تنظیم کنند، شاهد رشد بیشتری خواهیم بود و برخی عملکردهای منفی در بعضی جاها حتما مثبت خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با تاکید بر سرلوحه بودن اخلاق در مدیریت و ضرورت وجود مناعت طبع و صبر در مدیران، اظهار داشت: باید از رعایت اخلاق و شئونات دینی و مذهبی در کتابخانه های عمومی از سوی کارکنان، اعضا و مراجعه کنندگان مراقبت نمائیم و از این رو ستاد امر به معروف و تهی از منکر باید در همه شهرستان ها تشکیل گردد که اقدامات آن بزودی انجام می شود.

وی اطلاع یافتن کتابداران از همه بخشنامه ها، دستورالعمل ها و ابلاغ برنامه ها را بسیار ضروری و لازم دانست و گفت: جلسات شورای اداری شهرستانی باید مرتب برگزار و از تجربیات و نظرات کتابداران در پیشبرد امور استفاده شود و نیازسنجی های نرم افزاری و سخت افزاری در محیط کار از آنها صورت گیرد.

ولیپور با تاکید بر لزوم بررسی و پیگیری مصوبات اولین نشست پژوهشی کتابخانه های استان، خاطر نشان کرد: کتابخانه سبز نخستین گام مهم پژوهشی در سیاست های ماست و امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده در حضور برخی مسئولین و اساتید دانشگاه، این طرح با ورود خیرین هر چه سریعتر به مرحله اجرا برسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به سوختن کتابخانه تفکر شهریار در آتش جهل و نادانی اشرار و فتنه گران در آبانماه سال جاری، از همکاران خود در شهرستان ها خواست با حس همدلی به آگاه سازی مردم برای کمک به بازسازی و تجهیز و تامین منابع این کتابخانه همت گمارند و همچون سایر اقدامات جهادی مانند حضور در کنار هموطنان سیل زده و   اجرای طرح هایی مانند «کتاب آباد» در روستاهای محروم، نسبت به کتابخانه تفکر اقدام کنند.

وی افزود: راه برون رفت از مشکلات اقتصادی ای که گریبان بسیاری از بخش های کشور را گرفته است، ارتباط موثر با خیرین و بخش خصوصی است و به همین جهت می بایست بصورت رسمی انجمن خیرین فرهنگی را هرچه سریعتر راه اندازی کرد.

ولیپور، رسیدگی به امورات کتابخانه های مشارکتی را امری بسیار مهم دانست و اظهار داشت: ارتباط خوب با سمن ها (سازمان های مردم نهاد) و استفاده از ابتکارات و طرح های جوانان برای ترویج کتابخوانی بسیار راهگشاست و می تواند ما را در رسیدن به اهدافمان کمک شایانی نماید.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به در پیش بودن چهل و یکمین فجر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: فعالیت های کتاب محور و بصیرت افزا در رابطه با بیانیه گام دوم انقلاب باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و از همه ظرفیت ها  در این راستا به بهترین شکل استفاده شود.

گفتنی است روسای ادارات کتابخانه های عمومی هم در این جلسه، با ارائه گزارشی از فعالیت های خود، شاخص های عضو، امانت و منابع را مورد ارزیابی قرار دادند، راهکارهای افزایش عضو و ترویج کتابخوانی را به اشتراک گذاشتند و پروژه های در حال ساخت و میزان پیشرفت آنها را بررسی کردند.