مینو اصلانی رئیس بسیج زنان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رویکرد این دستگاه‌ها در هفته عفاف و حجاب گفت: هفته عفاف و حجاب در سال جاری با شعار محوری «حجاب میراث ایرانی، گرایش جهانی» برگزار خواهد شد و مهمترین رویکرد ما بازخوانی تاریخی درباره جایگاه حجاب در تمدن ایران خواهد بود.

وی توضیح داد: زیرا برخی دانشمندان معتقدند حجاب از ایران به کشورهای دیگر رفته و توسط اقوام مختلف نیز رعایت می شده است و به دلیل موضوعیت داشتن این امر هفته عفاف و حجاب امسال را به بازخوانی و بررسی این موضوع در سطح پایگاه‌های بسیج کشور خواهیم پرداخت.

اصلانی با اشاره به برنامه‌های سازمان بسیج زنان برای این هفته افزود: از جمله اقداماتی که در هفته پیش رو انجام خواهد شد، برگزاری تجمع‌های بزرگ و سراسری به طور همزمان در این ۴۰۰ شهرستان و مراکز استان‌ها است. به علاوه روز چهارشنبه نیز سه برنامه در تهران ازجمله دریاچه خلیج فارس با حضور بیش از ۱۵ هزار نفر از بانوان و اقشار مختلف جامعه برگزار خواهد شد.

رئیس بسیج زنان کشور در خصوص اجتماع دختران در ورزشگاه شیرودی تهران نیز توضیح داد: روز پنجشنبه از ساعت ۵ عصر ویژه برنامه‌ای برای دختران در ورزشگاه شیرودی برگزار خواهد شد و در طی برنامه به رویکردهای ذکر شده خواهیم پرداخت. به علاوه در این روز از ۵ پایگاه بسیج به سمت امامزاده صالح راهپیمایی خواهیم داشت و در آنجا اجرای برنامه با این موضوع و سخنرانی آیت الله قرائتی را خواهیم داشت.

رئیس بسیج زنان کشور با اشاره بر دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته عفاف و حجاب، تصریح کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی، فرهنگی، ورزشی و برپایی نمایشگاه با موضوع عفاف و حجاب در سراسر کشور ازجمله برنامه‌های پیش رو خواهد بود.

اصلانی ادامه داد: به علاوه کیک از مهم ترین برنامه‌ها، برگزاری نشست‌هایی با موضوع جایگاه حجاب در تمدن ایران و انقلاب اسلامی، حجاب و آموزه‌های دینی برگزار خواهد شد. این نشست‌ها در سطح پایگاه‌های بسیج کشور و رویدادها انجام خواهد شد. همچنین مخاطب اصلی برنامه‌های امسال جوانان و نوجوانان خواهند بود چرا که بررسی تاریخچه حجاب مطالبه نسل جوان است.

وی با بیان اینکه حجاب مختص به زنان نیست و مردان نیز ملزم به رعایت آن هستند، تاکید کرد: به همین منظور یکی از رویکردهای مهم در برنامه‌های امسال، حضور مردان در رویدادهای مرتبط با این هفته است. چرا که استفاده از حجاب برای مردان نیز یک مطالبه عمومی است و در برنامه‌های این هفته شاهد حضور پر رنگ مردان نیز خواهیم بود.

اصلانی تصریح کرد: همچنین از شب ولادت حضرت معصومه و در طول این هفته ۱۰ شب برنامه و جنگ مفرح در پارک ارم برگزار می‌شود که خانواده‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

رئیس بسیج زنان کشور افزود: در رویدادهای امسال یک بحث علمی با موضوع «تأثیر پوشش و حجاب در سیستم عصبی مردان و پیشگیری از اختلالات جسمی» را بررسی کرده‌ایم و برای آن کلیپ‌ها مستندات لازم را نیز ساخته ایم. در این مستندات تأثیر مثبت پوشش در ایجاد آرامش و سلامت روانی افراد جامعه به ویژه مردان به اثبات رسیده است.