به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ فریبا نظری، ضمن نکوداشت ۱۴ تیرماه روز شهردار و دهیار، افزود: در حال حاضر بالغ بر ۳۳۰۰ دهیاری در سطح کشور فعالیت می کنند که از این تعداد ۷.۳۵ درصد دهیاران زن هستند.

وی ادامه داد: استان کرمان با ۲۷۳ دهیار، بالاترین تعداد دهیار زن در کشور را داراست و پایین ترین آمار دهیاران زن، مربوط به استان قم است.

نظری یادآور شد: اکثر دهیاران زن در سطح کشور دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند؛ به نحوی که بیشتر آنها دارای مدارک تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشند.

این مقام مسئول گفت: ۵ دهیار زن با مدرک دکترا، در حال حاضر به روستاییان عزیز خدمت می کنند که ۴ تن از این دهیاران در استان مازندران هستند و بالاترین آمار مدرک تحصیلی فوق لیسانس در دهیاران زن نیز مربوط به استان های خراسان رضوی و مازندران است.

مشاور وزیر کشور تاکید کرد: حضور موثر زنان تحصیل کرده و پرتلاش ایرانی در سطوح و حوزه های مختلف اقصی نقاط کشور فرصت توسعه متوازن را برای کشور فراهم آورده و امکان استفاده از حداکثر ظرفیت ها در جهت توسعه و آبادانی کشور را مهیا می سازد.

در حال حاضر ۱۰۲۳ دهیار زن با مدرک دیپلم، ۲۴۳ نفر با فوق دیپلم، ۱۰۳۶ دهیار با لیسانس، ۶۵ دهیار با فوق لیسانس، ۱۳ دهیار با مدرک حوزوی و ۵ نفر نیز با مدرک دکترا به خدمت مشغول هستند.