به گزارش خبرگزاری بسیج، نشست خبری هفته عفاف و حجاب امروز سه شنبه تحت عنوان «عفاف و حجاب، میراث ایرانی گرایش جهانی» با حضور مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان کشور و با موضوع تشریح برنامه‌های هفته عفاف و حجاب برگزار شد.

اصلانی در این نشست ضمن اشاره به اینکه بیش از ۲۶ دستگاه در موضوع عفاف و حجاب مسئول هستند از عملکرد این دستگاه‌ها گلایه کرد و یادآور شد: این دستگاه‌ها به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند و مردم منتظر شنیدن توضیحات مسئولان در خصوص عفاف و حجاب هستند.

مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور مخاطب شناسی و خانواده محوری را از ویژگی‌های مهم برنامه‌های امسال هفته جهانی حجاب و عفاف عنوان کرد و برگزاری جشن حجاب اولی‌ها برای دخترانی که به سن تکلیف رسیده‌اند را مصداق این ویژگی دانست.

اصلانی با اشاره به اینکه از مهمترین پیامدهای حجاب ایجاد نشاط و آرامش در خانواده است، گفت: دنیاطلبان معتقد هستند زمانی که پوشش زن در دو قرن گذشته از بین رفت، عزت و کرامت آن هم از دست رفته است و زنان بازیچه‌ای در دست سودجویان شده‌اند و متأسفانه شاهد این هستیم برای کمترین کالا از وجود نیمه عریان زن استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: برای همین حجاب جز مترقی‌ترین قوانین انقلاب اسلامی و فطرت انسانی است و قرار است بسیج جامعه زنان کشور در این هفته زیبایی و آرام بخشی آن را به دنیا عرضه کند.

مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور خاطرنشان کرد: می‌خواهیم حجاب الگوی زن را به عنوان الگوی مترقی به دنیا بشناسانیم برای همین روز اول هفته حجاب و عفاف به نام حجاب و عفاف و فریضه الهی و سیره فاطمی علیه السلام نام گرفته و بر اساس آن حجاب یک فریضه الهی است و در همه عرصه کشور ما به یک نما در فریضه محور دیده می‌شود.

وی در ادامه افزود: شروع هفته حجاب و عفاف همزمان با دهه کرامت و تولد حضرت معصومه (س) و روز دختر است بر همین اساس در بیش از ۲۰ هزار پایگاه مقاومت برنامه‌های هفته حجاب و عفاف و با جشن‌های روز دختر شروع خواهد شد.

اصلانی با بیان اینکه روز دوم هفته حجاب و عفاف به عنوان حجاب و عفاف در تجلی فطرت شناسی نامگذاری شده است گفت: در این روز نشست‌های پیش بینی کرده‌ایم به عنوان اینکه حجاب و محجبه می‌تواند تأثیر موفق در رشته‌های تحصیلی علمی و فرهنگی و ورزشی باشد.

وی افزود: علاوه بر اینکه ویژگی‌های که حجاب دارد پوشش و داشتن حجاب به یک قانون در کشور اسلامی تبدیل شده است. مردم عزیز همواره موظف هستند به عنوان یک قانون به آن احترام بگذارند. عفاف و حجاب یک نوع کرامت اسلامی است و در اصل یک نوع احترام انسان به هویت خود است که خودش را بیشتر بشناسد تا اینکه هویت خود را در معرفی کالا نداند.

اصلانی با بیان اینکه از پیامدهای عفاف و حجاب اخلاق مداری، خانواده سالم و بحث تربیت و تحکیم خانواده است گفت: شعار اصلی ما در هفته حجاب و عفاف میراث ایرانی و گرایش جهانی است. حجاب و پوشش و چادر یک نماد ملی است و همچنین یک میراث کهن ایرانی است و همیشه چادر به عنوان یک پوشش برای بانوان ایرانی دارای اهمیت بوده و هست. همین مساله موجب شده است زنان ایرانی از احترام خاصی و کرامتی برخوردار باشند.

وی در اهمیت حجاب و عفاف به توصیه و تاکید شهدا در وصیت نامه‌های خود اشاره کرد و گفت: آنها دوست داشتند همیشه عزت و کرامت جامعه حفظ شود.

اصلانی در پایان با بیان اینکه حجاب و عفاف یک نقطه عطفی برای همه است ولی متأسفانه ما در اجرایی کردن این قانون با ضعف روبه‌رو هستیم ۲۶ دستگاه در بحث حجاب و عفاف مسئولیت دارند اما آنطور که باید دیده شود به این امر و وظایف، جامعه عمل پوشیده نمی‌شود و مردم این انتظار را دارند و مطالبه از مسئولین است که در هفته حجاب و عفاف توضیح دهند که قانون حجاب را چگونه می‌توانند به بهترین روش عملیاتی کنند.

به منظور پاسداشت اندیشه و گرامیداشت شهدای فاجعه مسجد گوهرشاد و سایر شهدای مسیر عفاف و پاکدامنی و ۲۱ تیر، سالروز حمله رژیم پهلوی به معترضان کشف حجاب در سال ۱۳۱۵، از ۱۷ تا ۲۳ تیر به نام «هفته جهانی عفاف و حجاب» نامگذاری شده است.