IMG 9861

 اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران در سال 98 به ریاست استاندار و حضور اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

 پنجاه و چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست استاندار و حضور اعضای حقیقی و حقوقی، صبح امروز (شنبه، 98/2/28) در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این جلسه با ارائه گزارشی از اجرای مصوبات جلسه پیشین و گزارش عملکرد سال 97، به نقش آفرینی اداره کل کتابخانه های عمومی در حادثه سیل در ابتدای سالجاری اشاره کرد و گفت: از همان آغازین روزهای وقوع سیل، کتابداران و نیروهای ستادی اداره کل، همپای نیروهای ساعی کمک رسان سایر دستگاه ها به میدان آمدند و برای رفع مشکلات روحی و روانی ناشی از سیل، به امداد فرهنگی به سیل زدگان بویژه کودکان و نوجوانان پرداختند و در چند مرحله حضور در شهرستان های سیمرغ و آق قلا، به اجرای برنامه های شاد همراه با اهدای هدایای فرهنگی شامل کتاب، لوازم التحریر و عروسک پرداختند.

وی افزود: این اقدامات با راه اندازی پویش بهار مهربانی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم همراه شد که هنرمندان، فرهیختگان و چهره های محبوب مردمی به دعوت اداره کل پاسخ دادند و با انتشار ویدئو به این پویش پیوستند که نتیجه آن جمع آوری تعداد بسیار دیگری اسباب بازی، کتاب و لوازم التحریر در کتابخانه های عمومی استان بود که به مناسبت روز میلاد امام حسن مجتبی(ع) و روز اکرام در مناطق سیل زده توزیع خواهد شد.

ولیپور با بیان اینکه هم اکنون در حال برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان هستیم، اظهار داشت: همه تلاش ما این است که به یکی از مهمترین دستاوردهای این جشنواره که تحقق کتابخوانی خانوادگی است دست یابیم چراکه کتاب های متنوع برای رده های سنی 4 سال تا بزرگسال در این جشنواره تعریف شده است و معتقدیم با همکاری همه دستگاه ها و عنایت امام رضا(ع) می توانیم مروج خوبی برای فرهنگ رضوی در استان باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین به برگزاری آئین اختتامیه جشنواره ملی قصه گویی در مازندران در اواخر خرداد اشاره کرد و از اجرای یک طرح ویژه به مناسبت گام دوم انقلاب از سوی کتابخانه های عمومی خبر داد.

در ادامه، احمد حسین زادگان، استاندار مازندران هم با اشاره به فعالیت های متنوع ترویج کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، این اقدامات را نشاندهنده مسئولیت پذیری و دغدغه مندی مدیریت و کارکنان این نهاد دانست و اذعان داشت: اگر همه دستگاه ها اینچنین مسئولانه رفتار کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی با اشاره به قانون پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از محل درآمد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی، گفت: مشکل در قانون نیست بلکه ایراداتی در وصول مبالغ از شهرداری ها وجود دارد که باید رفع شود و در این راستا اداره کل کتابخانه های عمومی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی  و ادراه کل امور شهری استانداری طی 2 روز آینده نشستی بگذارند و موانع موجود را برطرف کنند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان افزود: ما در مدیریت کلان استان نیز سعی می کنیم از هیچ حمایتی دریغ نکنیم؛ عرصه فرهنگ جای غفلت مسئولین نیست. تا رسیدن به افق 1404 راه بسیاری داریم، کتابخانه های زیادی باید بسازیم؛ وجود 38 پروژه کتابخانه سازی در استان هم نوید است و هم هشدار. نوید به مردم که کارهایی در دست انجام است و هشدار به مسئولین که مردم منتظرند.

استاندار مازندران با با بیان اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی از اتفاقات خوشایند فرهنگی است که به آن بسیار نیازمندیم، اظهار داشت: گاهی اوقات فقط تشویق به کتابخوانی می کنیم که بسیار خوب است اما وقتی حرکت ما با محوریت اهل بیت(ع) هدفمند شدن مطالعه باشد، یعنی دقیقا بر مدار ارزش ها هستیم و سیره اهل بیت را می شناسانیم و ترویج می کنیم که در بحث سبک زندگی بسیار مورد تاکید است.

در پایان این نشست از زینب کاشی قرا، مسئول کتابخانه عمومی قراخیل قائمشهر، فاطمه سادات جعفری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی نکا و ساناز حسینی، مسئول کتابخانه عمومی روستای کردخیل ساری به جهت برگزیده شدن در جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب و همچنین از ملیحه امیرپور سرخی، کتابدار کتابخانه عمومی قائم آل محمد(عج) قائمشهر به جهت برگزیده شدن در جام باشگاه های کتابخوانی ملی، تقدیر بعمل آمد.