تهران- ایرنا- یکی از مشکلاتی که همیشه تا حدودی نگرانی بازنشستگان و مستمری بگیران را به دنبال داشت، دادن مابه التفاوت حقوق در ماههای ابتدایی سال بود چون به طور معمول اغلب از تیر تا شهریورماه این افزایش حقوق به حساب این افراد واریز می شد، یعنی عملا حدود 4 تا 6 ماه اول سال، خبری از افزایش حقوق آن ها نبود.

N83307464 73016050

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، این در حالی است که چند سالی است که حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با رشد قابل توجهی دارد، این موضوع رضایت بازنشستگان و مستمری بگیران را به خاطر حدود 110 درصدی افزایش حقوق به دنبال داشته است. به اذعان برخی از مسئولان سازمان تامین اجتماعی تلاش برای توجه ویژه به بازنشستگان همچنان ادامه دارد. اما ندادن مابه التفاوت در ماههای اول سال هم آنها را نگران می کرد.
هرسال که همزمان با سال جدید و در برخی مواقع قبل از سال، افزایش حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان اعلام می شود بارقه های امید در دل این قشری که 30 سال کار کردند تا پس از بازنشستگی به نتیجه ای مناسب از نظر حقوقی برسند، زده می شود. چون این افزایش می تواند گوشه ای ازمشکلات آنها را حل کند. اما امسال برای نخستین بار، تحقق آن رضایت مستمری بگیران را به طور قطع به همراه خواهد داشت.
براساس آمارهای رسمی از سازمان تامین اجتماعی، تاریخ پرداخت افزایش حقوق مستمری بگیران در سال 92، مابه التفاوت فروردین و اردیبهشت در تیرماه، در سال 93 در فروردین و مرداد، سال 94 در تیرماه و مردادماه، سال 95 در مرداد، سال 96 در تیر و اردیبهشت و در سال 97 مابه التفاوت حقوق فروردین مستمری حداقل بگیران در شهریور و سایر سطوح در مهرماه و مابه التفاوت افزایش حقوق اردیبهشت ماه برای حداقل بگیران در خرداد و برای سایر سطوح در مردادماه پرداخت شد.
حال که در سال 98 تلاش مسئولان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق مستمری بگیران به نتیجه مطلوبی رسیده است و مابه التفاوت اردیبهشت در همین ماه اردیبهشت و مابه التفاوت فروردین ماه هم در صوت تامین اعتبار در همین ماه و در نهایت اگر اعتبار آن تامین نشود، در خردادماه داده می شود. بازنشستگان امید به این موضوع دارند.
طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی امسال مستمری بگیران این سازمان در فصل بهار افزایش حقوق خود را دریافت خواهند کرد چون معتقدند در این شرایط اقتصادی باید هرچند این حقوق ناچیز است اما در اختیار آنها باشد تا گروه ای از مشکلات آنها حل شود که امیدواریم این وعده های آنان که تلاش زیادی برای تحقق آن انجام شده است، در هر ماه به نتیجه مطلوب تری برسد تا این موسپیدان بازنشسته این حقوق را برای رفاه حال خانواده هایشان هزینه کنند.
از آنجا که برخی مسئولان و کارشناسان حوزه بیمه و تامین اجتماعی معتقدند که این افزایش حقوق هم نمی تواند کفاف زندگی آنها را بدهد اما همین که در زمان مقرر به آنان داده شود حداقل می توانند برنامه ریزی درستی برای آن داشته باشند چون به گفته علی اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، حقوقی که بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مستمری دریافت می کنند، فقط کفاف 30درصد هزینه های زندگی شان را می دهد و حداکثر هزینه های 10 روز یک ماه را پوشش می دهد.
وی می گوید: حقوقی که در حال حاضر بازنشستگان تامین اجتماعی می گیرند با توجه به نوسانات ارز و گرانی کالاها، کفاف 10 روز زندگی آنها را می دهد، اکنون ارزش درآمد بازنشستگان30 درصد پایین آمده است، در واقع می توان گفت که قدرت خرید بازنشستگان به شدت کاهش یافته است. پس 70 درصد هزینه های زندگی آنها در این شرایط زمین مانده است.
طبق برنامه ریزی که سازمان تامین اجتماعی دارد امسال همچنین قرار است علاوه بر اینکه مابه التفاوت حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان در اردیبهشت پرداخت می شود، رشد و جهش خوبی در پرداختی های حداقل بگیران شاهد می شویم به طوری که هر فردی که در سال 97 میزان مستمری یک میلیون و 100 هزار تومان دریافت کرده است امسال با مزایای جانبی همچون حق اولاد، حق همسر، حق مسکن و بن به حدود 2 میلیون تومان می رسد.
امسال سازمان تامین اجتماعی چندین سناریو برای افزایش حقوق مستمری بگیران هم داشت اما در نهایت پیشنهاد کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که به این سازمان داده شد مبنی بر افزایش 36،5 درصدی برای حداقل بگیران انجام شد و برای سایر سطوح هم 13 درصد و 261 هزار تومانی محقق شد.
اینکه مابه التفاوت در زمانی زودتر از هرساله پرداخت شود و یک جهشی هرچند ناچیز در حقوق این افراد اعمال شود، این خود نگاه مثبت مسئولان تامین اجتماعی به وضعیت زندگی بازنشستگان و مستمری بگیران را نشان می دهد که می خواهند تحولی در زندگی این افراد ایجاد کنند.
طبق آمارهای سازمان تامین اجتماعی، این سازمان دو گروه مستمری بگیر شامل حداقل بگیران و سایر سطوح را در برنامه خود دارد که در سال 97 درصد افزایش مستمری سایر سطوح 13 درصد اما در سال 98 این رقم به 13 درصد و 261 هزار تومان رسیده است.
همچنین امسال سازمان تامین اجتماعی میزان حداقل دستمزد از یک میلیون و 111 هزار و 269 تومان در سال 97 را به یک میلیون و 516 هزار و 881 تومان در سال 98 رسانده است، همچنین میزان درصد افزایش مستمری در سال 97 حدود 19،5 درصد و این رقم به 36،5 درصد در سال 98 رسید.
براساس ارزیابی های صورت گرفته سازمان تامین اجتماعی همچنین حق همسر از 44 هزار و 491 تومان سال 97 به رقم بیش از50 هزار و 275 تومان، حق اولاد از حدود هشت هزار و 985تومان به 10 هزار و 153 تومان، بن از 43 هزار به 48 هزار تومان و حق مسکن از 18 هزار و 500 تومان به 22 هزار تومان رسید.
میزان حق همسر برای مستمری بگیرانی که زیر 20 سال سابقه، بین 20 تا 25 سال، بین 25 تا 30 سال و بالای 30 سال به ترتیب 30 هزار، 45 هزار، 60 هزار و 90 هزار ریال به مبلغ پایه مندرج آنها اضافه می شود.
محمدحسن زدا سرپرست سازمان تامین اجتماعی نیز روز گذشته (سه شنبه) در یک نشست خبری گفته بود که حقوق حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی با تمهیدات اندیشیده شده به حدود ٢ میلیون تومان می رسد. امسال حقوق حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی 36،5 درصد افزایش می یابد.
به گفته وی: افزایش حقوق مستمری بگیران به عنوان یک چالش است، چون دو گروه حداقل بگیران و سایر سطوح هستند که براساس ماده ١٠١ قانون تامین اجتماعی می بایست حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران حداقل بگیر از حداقل تعیین شده در سال کمتر نباشد که به همین منظور حقوق حداقل بگیران ٣6،5 درصد رشد حقوق را شاهد خواهند شد.
وی گفته بود که براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی برای سایر سطوح نیز که افزایش مستمری بازنشستگان به عهده سازمان تامین اجتماعی است، ملاک هرساله نرخ تورم بود اما امسال با همکاری و پیشنهاد کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، 13 درصد و 261 هزار تومان دارد. که البته در 5 تا 6 سال گذشته مابه التفاوت حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان زودتر از ماه های تیر تا شهریور پرداخت نمی شد
وی تاکید می کند امسال به دلیل درک شرایط اقتصادی و وضعیت بازنشستگان، اقدامات اولیه را برای پرداخت این مابه التفاوت در اردیبهشت انجام داده ایم. به همین منظور برای اولین بار مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران از اردیبهشت ماه اعمال می شود و همراه با حقوق دو گروه حداقل بگیران و سایر سطوح، این مابه التفاوت پرداخت خواهد شد. البته برای مابه التفاوت فروردین ماه در صورتی که اعتبار مورد نیاز آن تامین شود همراه با حقوق اردیبهشت در غیر این صورت همراه با حقوق در خردادماه پرداخت می شود.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی می گوید: با این میزان افزایش حقوقی که برای مستمری بگیران و بازنشستگان در سال 98 اعمال می شود، هر ماه یک هزار و 400 میلیارد تومان و در طول سال 17 هزار میلیارد تومان به هزینه های سازمان تامین اجتماعی اضافه می شود.
سازمان تامین اجتماعی با 42 میلیون بیمه شده تحت پوشش، سه میلیون و 200 هزار بازنشسته دارد که حدود 60 درصد آنها حداقل بگیر و مابقی سایر سطوح هستند.
گزارش از مهناز بیرانوند