8354676 324

( توضیح : این تصویر مربوط به خبری است مبنی بر اینکه , مأموران نیروی انتظامی آرزوی کودکی را که مبتلا به سرطان بود و دوست داشت پلیس شود، برآورده کردند.)

تصویری از صلابت و عشق را به نمایش گذاشت آنکه وقت به تن کردن جامه خدمت , هویتی تازه می گیرد. از سالهای دور تا به امروز کمتر کودک ایرانی است که در آلبوم زندگی اش عکس یادگاری با پلیس نداشته باشد . این سیاست گذاری در نیروی انتظامی آنقدر درست شکل گرفت  که  توانست یکی از موثرترین ارگان های نظام مقدس جمهوری اسلامی را دچار شخصیت مستقل , قدرتمند و در عین حال عجین  با عطوفت و مهر کند .
امنیت کشور و اعتمادی که مردم به سلامت نیروی انتظامی دارند باعث شد تا هیچ مرجعی برای پایان دادن به مناقشات اجتماعی , خانوادگی و یا حتی دعواها و خصومت های خیابانی صالح تر از نیروی پلیس نباشد . این داور ملی توانست در کنار این حسن اطمینان و اعتماد , برای برهم زنندگان نظم عمومی یکی از مولفه های بازدارنده باشد .
بدیهی است ایران اسلامی در طی دهه های اخیر تندباد حوادثی بود که گاه می رفت پایه های فکری و اعتقادی جامعه را به ویژه در قشر جوان به نشانه بگیرد, گاه تحریک عواطف و هیجانات جوانی و گاه درشت نمایی و سیاه نمایی حوادث و رخدادهای طبیعی بهانه هجمه به این نهاد انقلابی گشت , اما همواره جوهره وجودی تشکیل نیروی انتظامی که برقراری نظم و امنیت و خدمت به مردم است نگذاشت هیچ یک از حربه های دشمن به نشانه بنشیند و پلیس امروز همان مهربان همیشگی است .
در عین حال نباید چشم بر این نکته پوشیده داشت که فساد اداری در همه دستگاه های اجرایی و به ویژه نیروی انتظامی برای ماهیت خدمتش محتمل است و آن هنگام که پلیس دچار لغزش شود , یک جامعه بر روی سراب موج سواری خواهد کرد . برای پاسداشت سرمایه های انسانی نیروی انتظامی باید برنامه جدی تعریف شود تا افزایش مولفه های انگیزشی بتواند نیروهایی را پرورش دهد که وفادارانه بر طبل خدمت بکوبند .
گاه خدمات صادقانه و بی منت این قشر زحمت کش دستخوش تاراج خشم های عمومی می شود و گاه به نتیجه نرسیدن پرونده ای به خاطر ابعاد وسیع آن کام کارکنان این نهاد مهم را تلخ می کند , باید بپذیریم شرایط کاری نیروی انتظامی برای ماهیت بازدارندگی و امنیتی بودنش عواطف بالای انسانی را طلب می کند که بتواند در هر شرایطی همه اقشار یک جامعه را در کفه های ترازو ببیند و در عین انتقال مهر انسانی , عدالت اجتماعی را برقرار کند . بی تردید آرامش خانواده های ایرانی  مدیون شب زنده داری ها و بیقراری های انسانهای شریفی است  که گاه در هیاهوی مدیران و دستگاه های اجرایی دیده نمی شوند

راحله حاجیان