به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتشارات نگاه سه اثر جدید از پاتریک مودیانو، برنده جایزه نوبل ادبی 2014، را با ترجمه نازنین عرب منتشر کرد. «من پاتریک مودیانو هستم» عنوان یکی از این آثار است که سرگذشت‌نامه این نویسنده فرانسوی است.

این کتاب سرگذشت مودیانو است؛ همانطور که زندگی کرد. از آشنایی پدر و مادرش در روزهای تلخ اشغال فرانسته تا به دنیا آمدن او و برادرش. از مرگ برادر و آغاز تنهایی‌هایش تا چاپ اولین رمان. اینکه مودیانو که بود، چطور زندگی کرد،‌چه چیزهایی از سرگذراند و چرا نویسندگی را در پیش گرفت، از چه نوشت، کجا نوشت ... همه و همه به قلم خودش... شرح این دنیاست از دریچه نگاه او، آنطور که پدر و مادر و اطرافیانش را شناخت. روایتی دردناک است از کودکی که خیلی زود تمام شد و ردپای حسرت این کودکی نافرجام از بین خطوط این قصه خوانده می‌شود.

او خود این کتاب را چنین توصیف کرده است: «تمام آنچه تا بیست و یک سالگی‌ام اینجا بازگو خواهم کرد، همه آن چیزی است که من زندگی کرده‌ام. شفاف و بی‌پرده. درست مثل صحنه نمایشی که در آن بازیگران بی‌حرکت روی سن ایستاده‌اند ولی نمای پشت سرشان پرده به پرده عوض می‌شود تا به نمای مد نظر برسد. گذار شفاف حوادث و من که زندگی‌ام را زندگی نکردم».

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: به غیر از برادرم رودی و مرگش هیچ یک از آنچه اینجا برایتان تعریف می‌کنم مرا عمیقاً تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. برای من نوشتن این صفحات درست مثل این است که برداشتم را از موضوعی تعریف کنم یا خلاصه داستانی را بنویسم. داستانی مصور، تا با این زندگی که زندگی من نیست تسویه حساب کرده باشم. همه چیز برای من حکم یک نوار فیلم را دارد. پر از اتفاق. من نه چیزی برای اعتراف کردن دارم و نه برای توضیح دادن. هیج میلی هم به نگه داشتن این قصه‌ها در دل خودم ندارم. حتی این حس را ندارم که وجدانم در معرض آزمایش است. تمام آنچه تا بیست و یک سالگی‌ام اینجا بازگو خواهم کرد همه آن چیزی است که من زندگی کرده‌ام. شفاف و بی‌پرده. درست مثل صحنه نمایشی که در آن بازیگران بی حرکت روی سن ایستاده‌اند ولی نمای پشت سرشان پرده به پرده عوض می‌شود تا به نمای مدنظر برسد. گذار شفاف حواس و منی که نتوانستم زندگی خودم را تجربه کنم.

«خاطرات خفته» و «بهار لعنتی» دیگر آثاری است از مودیانو که نشر نگاه به تازگی آن را روانه بازار نشر کرده است.