2878522

در پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، هزارو ۴۰۶ روستای از تمام استان‌های کشور شرکت کردند و  پس از داوری‌ این آثار ۵۹ روستا و منطقه عشایری از ۲۱ استان کشور به مرحله نهایی این جشنواره رسیدند. در نهایت ۱۰ روستا به عنوان برگزیده معرفی خواهند شد.

همچنین  از میان روستاهایی که در ادوار پیشین هم در این رقابت شرکت کرده و برگزیده شدند، ۲۱ روستا معرفی شده است و آثارشان در بخش استمرار این رقابت مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت یک روستا به عنوان برگزیده برگزیدها از سوی هئیت داوران این جشنواره انتخاب خواهد شد.

«میزان تناسب برنامه­های اجرا شده با نیازهای محلی، ارزش‌های دینی و ملی»، «مشارکت و جذب طیف گسترده مخاطبان به‌ویژه زنان و کودکان و نوجوانان در برنامه­های کتابخوانی»، «میزان اثر بخشی فعالیت­های ترویجی و کتابخوانی اجرا شده در گسترش کتابخوانی»، «خلاقیت و نوآوری در برنامه­های اجرا شده»، «قابلیت الگوبرداری، گسترش و اجرایی شدن برنامه­‌های روستا در دیگر مناطق و روستاها»، «انسجام و پیوستگی برنامه‌ها» مهمترین ملاک‌های داوری آثار و مستندات این دوره از جشنواره است.​

روستاهای منتخب دوریه نخست داوری به شهر زیراند.

ردیف

استان

شهرستان

روستا

۱

آذربایجان غربی

بوکان

ناچیت

۲

آذربایجان شرقی

 

شبستر

دریان

۳

آذر شهر

قاضی جهان

۴

فارس

 

داراب

شهرک غدیر

۵

ارسنجان

رفیع آباد

۶

لارستان

کریشکی

۷

فسا

خورنگان

۸

جهرم

علویه

۹

مرودشت

کناره

۱۰

ولی عصر

۱۱

فیروزآباد

جایدشت

۱۲

لامرد

دهنو

۱۳

سپیدان

برشنه

۱۴

مازندران

قائم شهر

قراخیل

۱۵

نکا

دنگسرگ

۱۶

اومال

۱۷

ساری

کردخیل

۱۸

بابل

ایمن آباد و کروکلا

۱۹

بابلسر

عربخیل

۲۰

نوشهر

کهنه سرا

۲۱

کرمان

بم

ده بید(ده بکری)

۲۲

خراسان شمالی

جاجرم

کرف

۲۳

بجنورد

ارکان

۲۴

شیروان

زوارم

۲۵

یزد

 

تفت

دهشیر

۲۶

مهریز

گردکوی

۲۷

میبد

صدرآباد

۲۸

اشکذر

عزآباد

۲۹

ایلام

آبدانان

ژیور و طلور

۳۰

کهگیلویه و بویراحمد

دوگنبدان

خیرآباد جلیل

 

۳۱

 

 

خراسان رضوی

جغتای

ریواده

۳۲

 

نیشابور

حصار زبرخان

۳۳

بشر آباد

۳۴

برزنون

۳۵

لرستان

 

کوهدشت

مالمیر و دالاب

۳۶

چگنی

سرانبار تشکن

۳۷

زنجان

 

سلطانیه

یوسف آباد

۳۸

ویر

۳۹

اصفهان

 

کاشان

وادقان

۴۰

سن سن

۴۱

مشکات

۴۲

مرکزی

دلیجان

راونج

۴۳

بوشهر

تنگستان

گورک سادات

۴۴

دشتستان

گلدشت

۴۵

سیستان و بلوچستان

ایرانشهر

ابتر

۴۶

هیرمند

جهان تیغ

۴۷

خوزستان

رامهرمز

مربچه

۴۸

تهران

بهارستان

اورین

۴۹

سمنان

سرخه

لاسجرد

۵۰

مومن آباد

۵۱

همدان

کبودر آهنگ

اکنلو

۵۲

اسدآباد

قاسم آباد لک لک

۵۳

بهار

 

دستجرد

۵۴

حسام اباد

۵۵

رزن

خورونده

۵۶

کرفس

۵۷

کبودر آهنگ

 

زاغه

۵۸

ویان

۵۹

خراسان جنوبی

طبس

اسفندیار

 

 

 

روستاهای شرکت کننده در بخش استمرار جشنواره

۱

فارس

ممسنی

فهلیان       

۲

اوز

فیشور     

۳

بوانات

امامزاده بزم   

۴

مازندران

قائم شهر

قادیکلای بزرگ  

۵

خرماکلا    

۶

خراسان شمالی

جاجرم

طبر   

۷

بجنورد

اسفیدان  

۸

بزنج   

۹

یزد

ابرکوه

رئیس آباد 

۱۰

اصفهان

کاشان

علوی  

۱۱

دهاقان

پوده    

۱۲

بوشهر

دشتی

درازی   

۱۳

گناوه

چهارروستایی  

۱۴

سیستان و بلوچستان

چابهار

رمین  

۱۵

خوزستان

رامهرمز

باصدی

۱۶

همدان

بهار

حسین آباد کارخانه قند

۱۷

کبودر آهنگ

قباق تپه

۱۸

رزن

شاهنجرین  

۱۹

هرمزگان

بندر لنگه

گزیر  

۲۰

کردستان

مریوان

سردوش   

۲۱

البرز

فردیس

فرخ آباد زیبا دشت