N8316206172764491

در حالی که روز به روز بر فهرست آزار جنسی زنان در آمریکا افزوده می شود و جنبش موسوم به «من هم همینطور/Me Too» گسترش بیشتری می یابد،آمار دولتی در آمریکا نشان می دهد که زنان بومی بیش از دیگر اقشار این جامعه در معرض خشونت جنسی قرار دارند.
شبکه خبری ان بی سی نیوز به تازگی گزارشی را در باره روایات زنان بومی در آمریکا از تجربه هتک حرمت جنسی و نادیده گرفتن حقوق شان منتشر کرد.
این گزارش حکایت از آن داشت که نحوه برخورد با زنان بومی و اتهامات آنان در باره این که در معرض خشونت جنسی بوده اند، عمدتا در آمریکا نادیده گرفته می شود.
ان بی سی نیوز در صفحه توئیتر خود نوشت: آمار دولت آمریکا نشان می دهد که زنان بومی و زنان بومی آلاسکا بیش از 2.5 برابر بیشتر از دیگر زنان در آمریکا در معرض تهاجم جنسی قرار دارند.
«کارولین آنتونی»زن بومی آمریکایی در گزارش ان بی سی نیوز از تجربه تلخ خود از خشونت جنسی وقتی فقط شش سال داشت و تحمل تداوم چنین حملاتی سخن گفت.
وی که در بزرگسالی خود را وقف آگاهی رسانی درباره هتک حرمت جنسی کرده و کلینیکی را برای مقابله با موارد تجاوز جنسی تاسیس کرده است، دیگران را تشویق می کند که دیگر اتفاقاتی را که در این زمینه برای آنها رخ می دهد، پنهان نکنند.
عفو بین الملل پیشتر در گزارشی خشونت جنسی علیه زنان بومی در آمریکا را امری رایج در این کشور توصیف کرد. در این گزارش نیز با استناد بر آمار دولتی آمریکا عنوان شد برخی از زنان بومی که این سازمان با آنها مصاحبه کرده است می گویند که کسی را در اجتماع خود نمی شناسند که تجربه خشونت جنسی نداشته باشد.
عفو بین المللی درگزارش خود آورده است: تجاوز به عنف همواره یک اقدام خشونت آمیز قلمداد می شود و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنان بومی در آمریکا بیشتر از سایر زنان در معرض خشونت جنسی قرار دارند.
این گزارش با استناد بر آمار وزارت دادگستری آمریکا افزود:دست کم 86 درصد از موارد گزارش شده، شامل هتک حرمت جنسی علیه زنان بومی آلاسکایی و هندی است و قربانیان اغلب عنوان می کنند که مهاجمان، مردان بومی نیستند.
عفو بین الملل نوشت: خشونت جنسی علیه زنان بومی در آمریکا نتیجه عوامل مختلفی است و در این کشور در زمینه نقض گسترده حقوق بشر علیه این دسته از زنان سابقه دارد.از نظر تاریخی، زنان بومی در آمریکا ازجمله در جریان مهاجرت اجباری سرخ پوستان توسط استعمارگران و سربازان مورد حمله وخشونت جنسی قرار می گرفتند.
این حملات تصادفی یا انفرادی نبود و ابزاری برای فتح و استعمار قلمداد می شد. گرایش به آزار واذیت زنان بومی در آمریکا که بر نقض حقوق بشر این قشر از جامعه آمریکا تاکید دارد، همچنان ادامه دارد و بازتاب یک هنجار اجتماعی گسترده تر است و نشان می دهد که بها قائل نشدن برای این قشر، امکان خشونت علیه آنها را فراهم آورده است.
جنبش«من هم همین طور» ابتدا از بازیگران زن هالیوود آغاز شد و بعد به کنگره آمریکا و دیگر کشورهای غربی گسترش یافت و حتی اتهاماتی را علیه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرد.
خشونت جنسی در آمریکا بخشی از خشونت گسترده تری است که زنان در آمریکا با آن مواجه هستند.
گزارش سازمان ملی زنان (NOW) که از بیش از نیم قرن گذشته در تلاش برای حمایت از حقوق زنان در آمریکا است، حکایت از آن دارد که آمار قتل، آزار جنسی، خشونت خانگی و تجاوز در این کشور بالا است و زنان جوان، بانوان با درآمد کم و برخی اقلیت ها بیش از دیگر زنان در معرض خشونت خانگی و تجاوز قرار دارند. همچنین بانوان در سن های بین 20 تا 24 سال بیش از دیگر گروه ها، هدف این خشونت ها هستند.