به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، انتشارات بین‌المللی المصطفی مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌هایی با موضوع انقلاب اسلامی ارائه کرده است که هرکدام از زاویه‌ای خاص به این مهم‌ترین انقلاب قرن بیستم پرداخته است. برخی از برجسته‌ترین عناوین این مجموعه از این قرار است:

ـ انقلاب اسلامی؛ مبانی و ویژگی‌ها

هدف این کتاب معرفی مبانی و ویژگی‌های انقلاب اسلامی با تأکید بر اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است و به مباحث ذیل پرداخته است:

ماهیت انقلاب اسلامی؛ ضرورت حکومت اسلامی؛ مبانی فلسفی ـ فقهی و عرفانی انقلاب اسلامی؛ نظریه انقلاب اسلامی؛ نظریه ولایت فقیه؛ پیشینه دلایل عقلی و نقلی؛ شرایط ولیّ فقیه و مفهوم ولایت مطلقه فقیه؛ عوامل پیروزی انقلاب اسلامی؛ مردم‌‌سالاری اسلامی؛ اهداف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی انقلاب اسلامی؛ ویژگی‌های ممتاز انقلاب اسلامی و مقایسه انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب‌های جهان.

ـ فلسفه انقلاب اسلامی

این کتاب به پیشینه، عوامل، اهداف انقلاب اسلامی و گفتمان‌های پس از انقلاب می‌پردازد. در این پژوهش پس از تبیین ماهیت، مبانی تاریخی و اعتقادی انقلاب اسلامی، به بررسی جریان‌های فکری و سیاسی پیش از انقلاب اسلامی نیز پرداخته شده و اهداف و غایات انقلاب اسلامی، از جمله: اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی، اهداف سیاسی، اهداف اجتماعی و اهداف اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است.

ارکان و عوامل شکل‌گیری انقلاب اسلامی، تبیین و تحلیل تحولات ساختاری در نظام سیاسی پس از انقلاب اسلامی، تبیین فراگفتمان انقلاب اسلامی و خرده‌گفتمان‌های نظام (ملی‌گرایی لیبرال، آرمان‌‌‌گرایی، سازندگی، اصلاحات، اصول‌گرایی و اعتدال‌گرایی) و آینده انقلاب اسلامی، از دیگر مباحثی است که در این کتاب مورد کنکاش قرار گرفته است.

ـ انقلاب اسلامی؛ مسائل و راهبردها

شناخت و تحلیل صحیح انقلاب اسلامی، از مباحث جدی و محوری در عرصه علوم سیاسی و اجتماعی است که ضرورتی انکارنا‌پذیر دارد.  این کتاب حاصل گردآوری ‌مقالاتی درباره انقلاب اسلامی در سه بخش مبانی، ساختارها و نتایج است و به مسائل انقلاب اسلامی در حوزه داخلی و خارجی و تهدیدات فراروی آن و ارائه راه‌کارها پرداخته است.

ـ صورت‌بندی و تحلیل نظریه‌های انقلاب اسلامی

این کتاب به صورت‌بندی و تحلیل نظریه‌های موجود پیرامون انقلاب اسلامی پرداخته و تقسیم‌بندی‌های شخصیت‌هایی همچون: شهید مطهری، صادق زیباکلام، حمیرا مشیرزاده و مصطفی ملکوتیان تبیین شده و در نهایت صورت‌بندی منتخب ارائه گردیده است. این صورت‌بندی شامل رهیافت‌های فرهنگی، اقتصادی، روان شناختی، سیاسی و ترکیبی می‌شود که پس از تبیین هر کدام از رهیافت‌ها، به نظریه‌های موجود در این زمینه، از جمله نظریه امام خمینی(ره)، شهید مطهری، آیت‌الله خامنه‌ای، شهید بهشتی، میشل فوکو، رابرت لونی، ماروین زونیس، حسین بشیریه، فرامرز رفیع‌پور، یرواند آبراهامیان، جان فوران، تدا اسکاچپول، نیکی کِدی و محسن میلانی پرداخته شده است.

ـ انقلاب اسلامی؛ زمینه‌ها و فرایند شکل‌گیری

هدف این کتاب، آشنایی با زمینه‌ها و فرایند شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران است. نویسنده با تبیین مبانی نظری و فکری انقلاب اسلامی، به تحلیل ریشه‌ها و زمینه‌های اعتقادی و تاریخی انقلاب اسلامی ایران و چگونگی شکل‌گیری آن به رهبری امام خمینی(ره) پرداخته و به تحولات پس از پیروزی آن نیز اشاره نموده است.

ـ همگرایی ملت‌ها در پرتو انقلاب اسلامی

در این کتاب تبیین شده است که انقلاب اسلامی ایران با توجه به جاذبه‌‌های ایدئولوژیکی همچون حمایت از ملل محروم و مستضعف، حمایت از نهضت‌‌های دینی و جنبش‌‌های اسلامی، داشتن آموزه وحدت‌‌گرایی و اتحاد امت اسلامی و نیز با عنایت به گسترش ارزش‌‌های اسلامی و انسانی به کشورهای زیر ستم و ملل مسلمان، توانسته است در موضوع همگرایی کشورهای مسلمان و در سطح ملت‌ها فرصت‌‌های بسیاری ایجاد کند که دستاوردهای مثبتی در پی داشته است؛ اما در سطح دولت‌‌ها و در عرصه سیاسی، با موانع و محدودیت‌‌هایی روبه‌رو بوده است که می‌‌توان به واکنش قدرت‌‌های بین‌‌المللی و جبهه‌گیری برخی دولت‌های اسلامی اشاره کرد.

ـ شعر انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری

این کتاب کوششی است مختصر و نه سزاوار در باب شعر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ادبیات پایداری. در این کتاب، شعر انقلاب اسلامی، پیش و پس از انقلاب اسلامی بررسی و تحلیل شده و در قالب متن آموزشی تقدیم علاقه‌مندان این عرصه شده است.