3002750

 آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم آیت‌الله میرزا عبدالعلی تهرانی یکی از شاگردان حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود. آیت‌الله تهرانی تحصیل علوم دینی را از دوران کودکی آغاز کرد و در سنین جوانی به درجه اجتهاد رسید.

ایشان علاوه بر یادگیری فقه و اصول در محضر استاتید بی بدیل خود، چندین سال از مشرب اخلاقی و عرفانی آن عارف و عالم ربانی سیراب گردید و با دیدگاه های اجتماعی و سیاسی امام امت به خوبی آشنا شد.

این مرجع تقلید سرانجام دی ماه سال ۹۱ در سن ۷۷ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به مناسبت سالروز درگذشت این مرجع تقلید بخشی از سخنان و توصیه های که در مراسم عقد زوجی جوان مطرح شده است را بازگو کرده ایم.

آیت‌الله تهرانی در طول قرائت خطبه عقد زوجی جوان در توصیه به آن ها گفت: در زندگی تحت هر شرایطی با یکدیگر سازش داشته باشید و هیچ‌گاه از موضع تأکید با یکدیگر برخورد نکنید.

وی با تاکید بر لزوم رفاقت زن و شوهر عنوان کرد: در طول زندگی با یکدیگر رفیق باشید به طوری که هر دو راحتی یکدیگر را طلب کنید چراکه این نکته‌ای بسیار اساسی در زندگی است.

این مرجع تقلید ادامه می داد: هرچند که هر دوی شما حقوقی شرعی دارید اما هیچ‌گاه از پایگاه حقوقی و شرعی با یکدیگر برخورد نکنید.

آیت‌الله تهرانی با تأکید بر لزوم چشم‌پوشی از خطاهای یکدیگر عنوان کرد: اگر هر یک از شما خطا کردید، دیگری باید نادیده گیرد به ویژه اگر این امر در جمع و در برابر فرزندانتان انجام شد، دیگری باید چشم پوشی کند.

وی افزود: اما این بدان معنی نیست که نباید یکدیگر را بسازید بلکه باید خطاهای یکدیگر را در خفا و با زبان نرم و مهربانی به یکدیگر گوشزد کنید.

آیت‌الله تهرانی تصریح کرد: به طور کلی زندگی به غیر از خداوند،  تماما مشکلات است و زندگی به علاوه خداوند، هیچ مشکلی ندارد. اگر با توکل به خداوند پیش بروید، زندگی بسیار شیرینی خواهید داشت.