به گزارش خبرنگار مهر، نشر لوگوس کتاب «فهم فرهنگ مادی» نوشته استاد و پژوهشگر دانمارکی، ایان وودوارد، را روانه بازار نشر کرد.

مترجم کتاب، شایسته مدنی‌لواسانی است که حوزه تخصص اش جامعه شناسی مصرف است. مدنی در مقدمه کتاب آورده است: «جامعه‌شناسی مصرف و مطالعات فرهنگ مادی به‌عنوان زیرشاخه آن، یکی از حوزه‌های مهم جامعه‌شناسی است که مطالعات علمی انگشت‌شماری در خصوص آن در محافل علمی ایران انجام شده است. اشیا بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند و افراد در تمام لحظات خود را غرق در اشیا می یابند. برخی از آن‌ها به ضرورت‌های زندگی بدل شده‌اند مثل؛ گوشی همراه، کارت اعتباری، کلید خانه و برخی و در مناسک خاص خودشان را به ما نشان می‌دهند مثل؛ آیینه و شمعدان و اشیا سر سفره هفت‌سین. اشیاء را می‌توان جاندارانی تصور کرد که با زبان خودشان فرهنگ را روایت می‌کنند.»

 وودوارد در مقدمه ای که خود برای ترجمه فارسی اثرش نوشته است می گوید: «این کتاب به‌ دنبال ایجاد رویکردی بین‌رشته‌ای برای اشیاست. گرچه بیشتر با مسائل جامعه‌شناختی، نمونه‌ها و مفاهیمی سروکار دارد که در پی مادی کردن مطالعات مصرف در جامعه‌شناسی هستند، اما طیفی از سنت‌های نظری و رشته‌ها را مرور کرده و مطرح می‌کند. به‌علاوه، رفت و برگشتی به نظریات انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی کلاسیک دارد که از دل آن حوزه کنونی مطالعات فرهنگ مادی رشد کرده است. با همه این احوال شاید در پی سنتز و تفسیر سنت قدیمی درباره پژوهش شیء در علوم اجتماعی است و قصد دارد نشان دهد چگونه شالوده‌ای مهم برای مطالعات امروزه اشیاء فراهم می‌شود.»

این کتاب متشکل از ۹ فصل است که نشر لوگوس آن را در قطع رقعی با جلد شومیز و در ۲۷۲ صفحه به قیمت ۴۰۰۰۰ تومان به بازار نشر عرضه کرده است.