به گزارش ایرنا از سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، سعیدرضا جندقیان روز دوشنبه به مناسبت 23 مهرماه برابر با 15 اکتبر روز جهانی زنان روستایی افزود: علاوه بر افزایش کمی تعداد مدیران زن روستایی، از لحاظ سطح تحصیلات نیز در جایگاه بالاتری نسبت به میانگین کشوری قرار دارند.
معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ادامه داد: مقایسه این آمار با میانگین این شاخص در کل کشور(39 درصد) نشان‌دهنده سطح کیفی بالاتر مدیران زن روستایی است. این رشد مثبت، نشان‌دهنده علاقه و اشتیاق زنان از جمله زنان روستایی به تحصیل و کسب مدارج علمی دانشگاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که این امر خود عامل تحولی در عرصه مدیریت روستایی کشور است.
وی با بیان این که در دوره پنجم شوراهای اسلامی روستایی 3 هزار و 547 نفر از اعضای این شوراها را بانوان تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد: روز زنان روستایی در سطح جهان، فرصتی مناسب برای شناسایی و تقویت حضور زنان روستایی در عرصه‌های مختلف و همچنین نکوداشت تلاش این قشر از جامعه به شمار می‌آید.
جندقیان ادامه داد: بانوان روستاهای کشورمان از سویی به عنوان یک زن، همسر و مادر در محیط خانواده نقش آفرین هستند و از سوی دیگر حافظان هویت‌های بومی، دانش سنتی و هنری محیط خود هستند، وجود آنها برای توسعه کشاورزی، امنیت غذایی و مدیریت منابع طبیعی امری حیاتی است.
وی گفت: زنان روستایی همواره به عنوان یکی از ستون‌های کار و فعالیت در سطح روستاهای کشور شناخته شده و نقش مهمی در تولیدات مختلف روستایی بر عهده دارند.