«مستوری» تازه‌ترین رمان صادق کرمیار از سوی نشر جمکران منتشر وورانه بازار نشر شد،‌ خالق نامیرا در اثر جدید خود به سراغ جنگ و جهاد رفته است. یک سو دفاع مقدس و یک سو جنگ اقتصادی.

قهرمان اصلی داستان، سیامک خسروی، جوانی است که پدرش او را به مدیریت یک شرکت معروف واردکننده آنزیم مرغ منصوب کرده است. روزگار خوش و خرم سیامک اما با اتفاقات ویران­ کننده پی‌درپی در حال فروریختن است. سپیده، نامزد او اتفاقی صاحب عکسی که به دنبال یافتن آن هستند را شناسایی می‌کنند. سید مهدی زین‌الدین، فرمانده لشکر 27! سید مهدی زین­‌الدین متولد 1338 در قم، از فرماندهان نام‌­آشنا و کاربلد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به همراه برادرش مجید، مسئولیت­‌های بسیاری را در دوران انقلاب و دفاع مقدس به دوش کشیدند. مهدی زین‌­الدین فعالیت‌­های انقلابی خود را از دوران پیش از انقلاب و مبارزه مستقیم زیر نظر آیت­‌الله مدنی شروع کرد.

1397071513384294015594314

ماجراهای این رمان دائم بین گذشته و حال، بین دوران صلح و جنگ، بین پاک دستی و اختلاس در نوسان است. سیامک که جوان است و بی‌­تجربه و خام، درگیر و دار این کشمکش‌های درونی و بیرونی، به دنبال یافتن حقیقت، خودش را به آب‌وآتش می‌زند، بلکه بتواند از آن خلاصی بیابد.

در بخشی از این رمان می‌خوانیم:

«بعد به اتاق آفتاب‌گیر رو به حیاط وارد شدیم که دو قاب عکس بزرگ از تابلو نقاشی مهدی و مجید زین­‌الدین در دو گوشه اتاق با پشتی­‌های ترکمن و قالی یک تکه قم نشان می­‌داد، همین­جا اتاق پذیرایی از مهمانانی است که به خاطر برادران شهید زین‌­الدین به این خانه وارد می‌­شوند.

پیدا بود که این خانه همیشه منتظر مهمانان ناخوانده بود که به محض ورود، مادر و خواهر برادران شهید، مثل کسانی که منتظر ما بوده‌­­اند، وارد شدند و آنقدر گرم و راحت احوال­پرسی کردند که احساس کردم، مدت­هاست در این خانه رفت‌وآمد دارم. سیامک دوزانو نشسته و به ‌عکس مهدی زین‌­الدین زل زده و من آنقدر احساس راحتی می­‌کردم که در پهن کردن سفره متقال گلدار کمک می­‌کنم و ظرف­ها را می‌­چینم. زهرا گفت: شما زحمت نکشید. راحت باشید.

    این­جوری راحت­‌ترم.

 دیگر اصرار نکرد و کم‌­کم بلند شدم و از جلوی در قابلمه غذا را گرفتم و وسط سفره گذاشتم. راست‌راستی آبگوشت درست کرده بودند. در قابلمه را که برداشتم، عطرش اتاق را پر کرد. از گرسنگی دل­ضعفه گرفتم. عطر آبگوشت با پونه و دنبه تازه و فلفل­‌دلمه­‌ای، سیامک را هم پای سفره نشاند.

در این فاصله زین‌الدین نمازش را خواند و با بقیه آمدند دور سفره نشستند. هیچ‌­کدام نپرسیدند، شما کی هستید؟ از کجا آمده‌‌اید؟ برای چه آمده­‌اید؟ فقط تعارف می‌کردند که بیشتر بخوریم و رودربایستی نکنیم. بعد از خوراک میگو که در هتل فجر اهواز خوردم، بهترین آبگوشت عمرم را هم در خانه زین­‌الدین خوردم.»

رمان «مستوری» در 372 صفحه و مبلغ 24000 تومان از کتاب­فروشی­‌های معتبر و همچنین سایت نشر جمکران قابل تهیه است.